דורטומה - ספרים מומלצים, עכשיו במבצע! - גוף האדם - הוראות תחזוקה פרק ראשון

 
לגרום לדברים לקרות דיויד אלן
הקוסם מארץ עוץ ל פרנק באום שמעוני
 

הסוד רונדה בירן
 

איך לא למות דר מייקל גרגר
 
הקליקו לפרטים הקליקו לפרטים הקליקו לפרטים הקליקו לפרטים  
       
         
דף הבית >> פרקים ראשונים >> גוף האדם - הוראות תחזוקה פרק ראשון
 
גוף האדם - הוראות תחזוקהמייקל פ' רויזן, מהמט ס' אוז 
המדריך המוסמך שישמור אתכם בריאים וצעירים יותרמתוך הפרק הראשון
פרק 1, גופכם - ביתכם: בריאות-על 


גוף יפה מוכר כתבי עת. גוף מקועקע מושך מבטים מטופשים. גוף של ספורטאי מאומן היטב זוכה באליפויות (ובחוזי חסות שמנים). גוף של ידוענים מושך צלמים, זוכה לסיקור בצהובונים ומשמש מטרה לחצי לשונם של מנחי תוכניות אירוח בשעות הלילה המאוחרות. פרסומות מלומדות בטלוויזיה מבטיחות גוף משופר (בעזרת הקרם המהפכני לטבור!). וכיום, אפילו גוף "פגום", מככב כגיבור באחת מצורותיה של תרבות הפופ: תוכניות ריאליטי העוסקות בניתוחים פלסטיים.
אין כל ספק שעולם העסקים האמריקני מנצל את העובדה שגוף יפה ממריץ את הכלכלה ואת ההורמונים כאחד. כולנו סבורים שהגוף ראוי להערצה על חיטוביו, על זוויותיו ועל יכולתו לגרום לנסיקת דירוגים במדד נילסן. אבל ייתכן שההתעניינות הכפייתית בעור, מסתירה את החשיבות של כל מה שרוחש, מתערבל והולם מתחתיו. מאחר שאנשים רבים רואים את גוף האדם במבט שטחי כאילו היה מגזרת נייר, ברצוננו לעצור לרגע ולהביט לעומק - למקומות שרק מנתחים, מכשירי הדמיית תהודה מגנטית (MRI) ומדי פעם גם תולעים יכולים לראות: אל תוך גופכם.
 
מדוע? משום שהדברים המתרחשים בתוך גופכם הם המקנים לכם את היכולת לראות, לרוץ, להריח, לקיים סקס סוער על חוף הים, להאכיל תינוקות, ליצור דינוזאורים מקוביות "לגו", לגלוש על הגלים, לפתור בעיות באלגברה, לקשור שרוכי נעליים, לזמזם פרסומות ולעשות את אלפי הדברים השונים שאתם עושים מדי יום ביומו. גופכם נותן לכם חיים. גופכם הוא החיים.
אבל גם אם אתם מבינים את הפעולות הרבות שמבצע גופכם, אינכם יודעים באמת כיצד הוא פועל - וחשוב עוד יותר, כיצד תוכלו לעשותו חזק יותר, בריא יותר וצעיר יותר.
ייתכן שהסיבה לכך היא שסוגיות רפואיות מורכבות ומונחים מדעיים חולפים במהירות דרך מוחנו כמכוניות בכביש המהיר - דיווחים, נתונים והמלצות חולפים במהירות כה גדולה, עד שבקושי אפשר להבחין בהם, לא כל שכן להבין את משמעותם. התוצאה של שיטפון המידע הזה היא שקשה מאוד לבור את הבר מן התבן ולהבחין בידיעות בריאותיות חשובות. ואם תרצו לדעת איזה גרגר מידע תוכלו ליישם על עצמכם, יהיה עליכם לנבור בערמת הגרגרים, בסבלנות ובהתמדה, ולעטות על עצמכם חליפת מגן כדי להישמר מכל הפסולת הנמצאת סביבכם. למען בריאותכם - וחייכם - כדאי מאוד שתהיה ברשותכם חליפת מגן כנגד כל המידע הבלתי רצוי. בספר זה, לבשנו את חליפת המגן ובררנו את גרגרי החיטה בעבורכם:
כדי שתוכלו לחיות חיים בריאים יותר.
כדי שתהיו למומחים בעלי שם עולמי בהכרת גופכם.
לשם כך אנחנו מבקשים מכם לראות את גופכם כבית - הבית שלכם. כשהתחלנו לחשוב על נקודות הדמיון בין גוף לבית, הבנו שהדמיון ביניהם גדול אפילו מהדמיון בין תאומים זהים. אפשר לראות בגוף ובבית שתי השקעות חשובות. שניהם מספקים מחסה לרכוש אישי יקר מפז. ועל שניהם אתם משתדלים להגן בכל כוחכם. כך בהכללה. אם נמשיך ונבחן את ההשוואה - ואת זאת נעשה לאורך כל הספר הזה - תבינו טוב יותר את הקשר ביניהם. העצמות הן קורות הבניין התומכות במבנה הפנימי של הבית ומגִנות עליו; העיניים הן החלונות; הריאות הן צינורות האוורור; המוח הוא תיבת הנתיכים; המעיים הם מערכת השרברבות; הפה הוא מעבד המזון; הלב הוא הצינור הראשי; השיער הוא המדשאה (יש מי שהדשא שלהם שופע יותר משל אחרים); והשומן הוא כל הפסולת הבלתי נחוצה שאחסנתם בעליית הגג, ובני זוגכם מבקשים מכם להיפטר ממנה. אם תצליחו להתעלם מהעובדה שמצחכם אינו נושא מספר בית ושהמבנה הדו־קומתי המפואר אינו נראה במיטבו בבגד ים, הדמיון פשוט מדהים - מדהים עד כדי כך, שאנחנו סבורים שתוכלו ללמוד כיצד פועל גופכם, אם תחשבו כיצד פועל ביתכם.
וזה אכן המסד שעליו בנוי הספר הזה: הכרת גופכם נותנת לכם את הכוח לשנות אותו, לשמור עליו, לייפות אותו ולחזק אותו. בתחילת כל פרק נסביר את מבנה האיברים העיקריים של הגוף. לשם כך נכניס אתכם פנימה - ונראה לכם כיצד איברי הגוף פועלים - כל אחד בנפרד ואלה עם אלה. לא נעשה זאת בשפת רופאים מלומדה, וגם לא נתייחס אליכם כאל תלמידים בבית ספר יסודי. איננו מציגים את המדע באופן מפושט - אנחנו מציגים אותו באופן פשוט. מתוך גישה זו בכוונתנו לספר לכם כיצד תוכלו לשפר את תפקוד איברי הגוף - וכך למנוע מחלות ולחיות חיים צעירים ובריאים יותר. נסביר לכם כיצד מחלה מתחילה, מה היא עושה לגוף וכיצד תוכלו להדוף בעיות ומחלות העלולות לאיים על חייכם, ובעיקר על איכות חייכם, ולגבור עליהן.
נחזור עכשיו לדימוי הבית ונבקש מכם להתייחס לפעולות התחזוקה והתיקונים הבסיסיים הדרושים לגוף, בדיוק כשם שאתם מתייחסים לפעולות התחזוקה והתיקונים הבסיסיים הנדרשים בבית. אינכם מזעיקים שרברב בכל פעם שיש תקלה קלה. אתם מנסים לשחרר סתימה, פותחים את מכסה מכל ההדחה, מזיזים את המצוף ומנסים לתקן את הבעיה בעצמכם. אינכם קוראים למדביר החרקים כשאתם רואים זבוב במטבח. אינכם מזמינים את החשמלאי כשנורה נשרפת. אתם קובעים את דרך הזדקנותו של הבית - כי אתם יודעים שזול יותר למנוע בעיות ולטפל בבעיות קלות, מאשר להניח לדברים להידרדר עד למצב שבו המשך תפקודו התקין של הבית מחייב שיפוץ יסודי.
בסופו של דבר אנחנו רוצים שתלמדו להכיר את גופכם במידה שתקנה לכם ביטחון בביצוע פעולות התחזוקה היסודיות, תסייע לכם להישמר מהדברים הגורמים את עיקר השחיקה והבלאי ולעשות את הדברים השומרים על מצבו התקין של הגוף לאורך זמן.
לשם כך נראה לכם למשל כיצד עורקים נסתמים ומדוע אינכם מצליחים להיזכר היכן הנחתם את המפתחות, כיצד להגדיל את הנאתכם מחיי המין, כיצד להפעיל את הלב ואת העצמות, מדוע תאי מערכת החיסון מסוגלים להילחם במחלות מסוימות ואינם מסוגלים להילחם באחרות ומה אפשר לראות בסיור בתוך המעיים (סיפרנו לכם שיש לנו חליפת מגן). נתור את כל הגוף, כדי להראות לכם כיצד הוא פועל וכיצד תוכלו לשפר את פעולתו.
אנחנו מקווים שכאשר תקראו את הספר תלמדו הרבה, תצחקו קצת ותמצאו את הדברים שביכולתכם לשנות בחייכם כדי להגיע לשליטה מלאה על בריאותכם. תחילה נראה לנו שחשוב להציג את העקרונות והמטרות העיקריים של גוף האדם - הוראות תחזוקה. כאן ברצוננו לתאר את הדברים החשובים ביותר בנוגע לבריאות - בנוגע לבריאות־על - שברצוננו ללמד אתכם במסע זה בנבכי הגוף.
אתם שולטים בגורל בריאותכם 
אלמלא היו רופאים בעולמנו, יש להניח שלא היו בו דברים כמו ניתוחי מעקפים, ניתוחי עיניים בלייזר או כתב־יד בלתי קריא. אף שהרפואה המאורגנת מעניקה לנו דברים נפלאים - מטיפולים מתקדמים מדהימים ועד מחקרים פורצי־דרך שיאפשרו לרפא יום אחד מחלות חשוכות מרפא - ספר זה אינו עוסק ברפואה המאורגנת. אין הוא מדריך לטיפולים, ספר עזר או אנציקלופדיה. התייחסו אליו כאל מדריך למניעה.
המדריך שלכם למניעת השפעות ההזדקנות - שיסייע לכם להרגיש, להיראות ולהיות צעירים מגילכם הכרונולוגי. הרופאים יאמרו לכם שהם אינם מסוגלים למנוע מכםלחלות במחלות לב או למרוח לכם תכשיר הגנה על האף לפני שאתם יוצאים לריצה בשעות הצהריים, או לחטוף מידכם את פרוסת העוגה השלישית לפני שאתם בולעים אותה בשקיקה.
אבל אתם יכולים לעשות זאת.
יש בידיכם לשלוט בגורל בריאותכם. לאנס ארמסטרונג הוא דוגמה בולטת של מישהו שעשה זאת. בשנת 1996 עבר רוכב האופניים המצטיין בדיקות שגילו שהוא לוקה בסרטן אשכים במצב מתקדם, שהתפשט כבר לריאות ולמוח, וסיכויי ההישרדות שלו היו פחותים מ־ 50 אחוז. ארמסטרונג עבר ניתוחים וטיפולים כימותרפיים אגרסיביים במיוחד. הטיפולים הקשים החלישו את גופו - אבל לא את רוחו. הטיפולים הרפואיים, כוח הרצון של ארמסטרונג ותמיכתם של האנשים סביבו נתנו לו את הכוח להילחם, לגבור על הסרטן ולזכות שבע פעמים ברציפות באליפות הטור דה פראנס, וחשוב עוד יותר, לשמש מקור השראה, סיוע ומוטיבציה למיליוני אנשים (כפי שמעידים צמידי LIVESTRONG הצהובים הרבים שאנחנו רואים!). לקח חשוב אחד מני רבים שלמדנו מארמסטרונג הוא שגם אם אין לכם תמיד שליטה על כל הקורה לכם (גם כשאתם בכושר מעולה), יש בהחלט דברים שעליהם יש לכם שליטה: ההתייחסות שלכם, הנחישות שלכם וגם - מה שמשמש כלב לבו של הספר הזה - נכונותכם לקחת את בריאותכם לידיכם ולדעת כל מה שאפשר על הגוף.
מובן שאיננו ממליצים לכם להזמין קופסת סכיני מנתחים ולהסיר שומות חשודות מהזרוע או לבצע בדיקת קולונוסקופיה עצמית אחרי שהילדים שכבו לישון (אפילו אנחנו איננו עושים זאת). כולנו זקוקים לרופאים. הנקודה החשובה היא שיש לכם כוח אמיתי לשלוט על גורל בריאותכם - והכוח הזה נמצא בידיכם, לא בידי איש זולתכם.
בספר זה ניתן לכם עשרות המלצות שתוכלו להשתמש בהן כדי להיות בריאים; אבל לביסוס דברינו נביא בפניכם רק עובדה אחת שבה מתמצה כל שאלת השליטה האישית: אם תערכו חמישה שינויים - חמישה בלבד - בחייכם, תוכלו להשפיע באורח דרמתי על תוחלת החיים ועל איכות החיים שלכם. חמשת הדברים הם: שמירה על לחץ דם תקין; הימנעות מעישון; 30 דקות פעילות גופנית ביום; מניעת לחצים ושמירה על תזונה בריאה אך טעימה (הנקודה האחרונה היא הבסיס לחלק גדול של הספר הזה - דיאטת גוף האדם - הוראות תחזוקה, שנדון בה בהמשך פרק זה ובפרק 12 ). אם תצליחו לעשות את חמשת הדברים הללו, תפחיתו את הסיכוי שלכם למות או לסבול ממוגבלות בעשר השנים הבאות ל־ 10 אחוזים מהסיכוי של אדם טיפוסי בגילכם. אנחנו מוכנים להמר על כך!
אתם יכולים לבחור את גילכם 
בין שאתם נעזרים בשעון, בלוח שנה או בשעון חול - הזמן אינו עומד מלכת. הוא מתקדם באותו הקצב, יום אחר יום, דקה אחר דקה, שנייה אחר שנייה. כולם מזדקנים באותו הקצב ובכל יום הולדת נוספת עוד שנה - זה הגיל הכרונולוגי שלכם. אבל בידכם הכוח לקבוע אם השעון יסתובב מהר יותר או לאט יותר, ואתם עושים זאת כשאתם בוחרים באורח חיים - אתם מחליטים מה אתם עושים בגופכם ומה אתם מכניסים לתוכו. כך למשל, ייתכן שההרס שגורמת לגופה אישה בת חמישים, המספיגה את ריאותיה בניקוטין ובונה את פירמידת המזון שלה מכבד קצוץ ונקניק, יגרום לה להיראות כבת שישים וחמש, בעוד שגופה של אישה בת חמישים המקפידה על תזונה בריאה, מתרחקת מרעלנים ומקפידה לבצע פעילות גופנית מתונה, ייראה כגופה של בת שלושים ושש ויהיה בריא כמוהו. בכל הספר הזה נתייחס להשפעותיהן של החלטות מסוימות שאתם מקבלים לגבי אורח חייכם, על מה שמכונה "גיל אמיתי"(RealAge)  ועל בריאותכם. יש ביניכם מי שכבר מכירים את רעיון הגיל האמיתי, לאלה שטרם שמעו עליו - זאת השיטה המראה לכם באיזו מידה יכולות ההחלטות שאתם מקבלים לעשות אתכם צעירים יותר או להחיש את הזדקנותכם.
כוחכם גדול מאוד: בידכם השליטה על יותר מ־ 70 אחוזים של איכות חייכם ושל אריכותם. בגיל חמישים אורח החיים קובע 80 אחוזים מדרך ההזדקנות - את השאר קובעת הגנטיקה שירשתם.
מובן שאיננו יכולים להפסיק את תהליך ההזדקנות, משום שגופנו מזדקן ללא הרף בהשפעת הסביבה - בתהליכי חמצון או בהשפעת תהליכים אחרים בתוך הגוף.
תהליך החמצון, הדומה מאוד לתהליך ההחלדה של יסודות הבית או של קורותיו, הוא תהליך טבעי, חשוב ותוצר לוואי של התפקוד התקין של הגוף. ואולם חמצון רב מדי מגדיל את הסיכון להזדקנות - או להחלדה - של הגוף. זאת הסיבה שמזונות רבים הטובים לבריאותנו הם נוגדי־חמצון (אנטי־אוקסידנטים) - מזונות המגנים על הגוף מהנזקים של תהליך החמצון. איננו יודעים אם הפעולה נוגדת החמצון של המזונות האלה היא האחראית לתועלת הבריאותית שאנחנו מפיקים מהם; אנחנו יודעים שבמחלות קשורות־גיל יש שלושה גורמים הנתונים לשליטתכם - וכשאתם שולטים עליהם, אתם מאטים את תהליך ההזדקנות. מנקודת ראות מדעית טהורה איננו יודעים בוודאות מה גורם להזדקנות, אבל אנחנו בהחלט יודעים מה גורם לנו להרגיש זקנים לפני הגיענו לגיל מאה, ואלה הן המחלות הקשורות לגיל. לכן אנחנו יכולים לומר לכם כיצד למנוע ב־ 80 אחוזים את היווצרותם של שלושת הגורמים למחלות הקשורות לגיל.
 
ואלה הגורמים:
הזדקנות הלב וכלי הדם  (אחראית למחלות כמו שבץ, התקף לב, אובדן זיכרון ואין־אונות, כשהעורקים מפסיקים לספק דם עתיר חומרי מזון לאיברים חשובים).
הזדקנות מערכת החיסון  (גורמת למחלות אוטו־אימוניות, לזיהומים ולסרטן).
הזדקנות שמקורה בבעיות סביבתיות או חברתיות (תאונות וגורמים חברתיים כמו לחץ הם גורמים רבי־עוצמה התורמים להזדקנות).
מובן שנראה לכם כיצד פועלות כל המערכות האלה ומה תוכלו לעשות כדי להשאירן צעירות, אבל יותר מכל אנחנו רוצים שתזכרו כי השפעות הגיל האמיתי המתוארות בספר זה, יסייעו לכם לקבוע את מידת חשיבותו של כל אחד מהגורמים האלה. הדבר דומה לחיסכון למען אריכות ימים.
דרך אחת להציג את הגוף בצורה חיה היא להראות את האנטומיה שלו כמות שהיא; איורים משעשעים של הגמד החביב שלנו יסייעו לכם להבין את המרכיבים הנסתרים של האיברים. התמונות מדויקות מבחינה רפואית, אף שהומור דק משוך על פני האיורים. השטן נמצא בפרטים, לכן חשוב שתקדישו זמן להבנת האנטומיה. וכפרס אנחנו מעניקים לכם גיליונות הדרכה (טבלה 1.1 עמ' 30) שיקלו עליכם לשמור על בריאותכם. אתם בדרך לחיים בעלי חיוניות רבה.
 
תוך כדי דפדוף בעיתון אפשר לקרוא חדשות מכל הסוגים - ידיעות על סכסוכים בינלאומיים או על פרֵדה של עוד זוג ידוענים. אבל לעתים, כך לפחות נראה לנו, כשמדובר בבריאות, החדשות היחידות הזוכות לתשומת לב הן דווקא החדשות הרעות. בכל פעם שהופכים דף נתקלים בסטטיסטיקה או בכתבה המשרות דיכאון: נודע על עוד מקרה של אדם מפורסם שלקה באלצהיימר. שיעורי הסוכרת מרקיעים שחקים. האמריקנים סובלים מהשמנת יתר. התוצאה? בסופו של דבר הדברים נראים כל־כך מדכאים, עד שאתם מתרחקים מחדשות וממידע בנושאי בריאות כשם שדובי הקוטב מתרחקים מאיי פיג'י. אכן, יש כמה בעיות בריאות רציניות הטעונות טיפול, אבל בעיות אלה הן רק צד אחד של הסיפור.
 
נתחיל במבט על תוחלת החיים: 47 שנים בשנת 1900 וכמעט 80 שנים בשנת .2000 את התוספת של 33 שנים אפשר לייחס במידה רבה לבריאות הציבור ולרפואה המאורגנת. הסטטיסטיקה מראה אפוא שנחיה יותר שנים. ייתכן שהנתונים הסטטיסטיים המרשימים ביותר הם אלה: אף שרוב העולם חושב שלאמריקנים יש זכות בלעדית על השמנת יתר, נראה שיש סימנים שהם משתנים. בין השנים 1966 ו- 1996 פחת מספר האמריקנים שעסקו בקביעות בפעילות גופנית באחוז אחד בכל שנה; ואילו בין השנים 1996 ו־ 2002 , גדל היקף הפעילות הגופנית באחוז אחד בשנה. שכיחות העישון קטנה מ־ 50 אחוז של האוכלוסייה המבוגרת ב־ 1970 , ל־ 27 אחוזים בשנת 2000 . אחוז בעלי לחץ הדם הגבוה הלא מטופלים ירד מ־ 80 אחוז בשנת 1970 ל־ 43 אחוז בשנת 2000.
 
גם בעולם העסקים האמריקני מתחילים להבין את המצב: תאגיד המזון ג'נרל מילס מפרסם בתשדירים שבכוונתו להפסיק למכור דגני בוקר שאינם עשויים מדגנים מלאים; ונמסר שרשת וול־מארט הודיעה לחברות המזון שתפסיק להפיץ בחנויותיה מוצרי מזון המכילים שומן מזיק מסוג טרנס - איתות חשוב ליצרני המזון שבאפשרותנו לדרוש מוצרים בריאים יותר.
מה אפשר ללמוד מכך? אף שהאמריקנים אינם מושלמים, הם מתקדמים - בעזרת הגברת הפעילות הגופנית, הפסקת עישון ושינוי הרגלי התזונה. ובאשר לכם, כל זה מצביע על העובדה שמי שישפיע במידה הרבה ביותר על איכות הזדקנותכם, לא נהיה אנחנו, וגם לא הרופאים המטפלים, אלא מי שאוחז בספר הזה.
 
אתם צריכים לראות את הרפואה כמורכבת ממדע ומאמנות אנשים חושבים לעתים שרפואה היא מדע מדויק. A ועוד תסמין B חייב להיות מחלה C. במובנים מסוימים הגוף הוא מפעל מכני, הגיוני, הפועל על־ידי ביצוע חוזר ונשנה של אותן הפעולות. אף שחוקרים כבר גילו רבות מהתכונות האופייניות לפעולתו של הגוף, קורה לעתים שהפועלים במפעל יוצאים להפסקה, או מחליטים שהם רוצים לעשות משהו אחר, או אפילו להתפרע ולהרוס את כל קו ההרכבה. לא תמיד אנחנו יודעים מה הסיבות לבעיות האלה - או אפילו מה משמעותן. לכן יש אלפי חוקרים המקדישים את חייהם לחקר התנהגות התאים בבני אדם ובבעלי חיים כדי להבין טוב יותר את הגוף.
לקהילה המדעית יש מידע רב על גופכם המיועד בדיוק למטרה זו, ואנחנו מקווים למסור לכם אחדים מהדברים החשובים ביותר הידועים לה. ברפואה מתקיים תהליך מורכב של הוכחה המסייע לנו להתרחק ממיתוסים ולהאזין להמלצות הנתמכות במדע מוצק. הדבר נכון לגבי טיפולים רבים ושיטות מניעה. יש כמובן גם טיפולים ושיטות מניעה שהרפואה עדיין חוקרת, אבל על סמך מספר גדול דיו של מקרים וראיות מדעיות מקדמיות, אנחנו סבורים שבאפשרותנו לגבש המלצות ולהביאן בפני בני משפחה וידידים, ואותן נספר גם לכם.
בסופו של דבר נתרכז באיברים ובמחלות הממלאים את התפקיד החשוב ביותר בתהליך ההזדקנות ובמחלות הקלות ביותר למניעה. אל תצפו אפוא שנסקור את כל סוגי המחלות; תחת זאת נתרכז באותן המחלות שהמדע סייע להוכיח שביכולתנו למנוע אותן.

גוף האדם הרואות תחזוקה
 


Go Back  Print  Send Page
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[
אודות] [מדיניות פרטיות] [תנאי שימוש] [עזרה]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 [Top]  [Add to Favorites]  [Site Map]  


שירות לקוחות 03-7920100 דואל: info@dortome.com
מרכז לוגיסטי: אזה"ת כפר קאסם אצל ליאור שרף שיווק והפצה בע"מ
כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 12964 הרצליה 4673327

 
לייבסיטי - בניית אתרים