דורטומה - ספרים מומלצים, עכשיו במבצע! - בנתיב הבטוח / עו"ד ערן בן-עמי פרק ראשון

 
לגרום לדברים לקרות דיויד אלן
הקוסם מארץ עוץ ל פרנק באום שמעוני
 

הסוד רונדה בירן
 

איך לא למות דר מייקל גרגר
 
הקליקו לפרטים הקליקו לפרטים הקליקו לפרטים הקליקו לפרטים  
       
         
דף הבית >> פרקים ראשונים >> בנתיב הבטוח / עו"ד ערן בן-עמי פרק ראשון
 
 

בנתיב הבטוח | עו"ד ערן בן-עמי | פרק ראשון
המדריך השימושי לדיני תעבורה שישמור על רישיון הנהיגה שלך


פתח דבר 
למה לא צילמת? איך לא הקלטת? מה עבר לך בראש כשלא לקחת את מספר הטלפון של עד ראייה שמוכיח את חפותך?
השאלות הללו מהדהדות לי בראש כמעט בכל המקרים המובאים בפני. יושב מולי לקוח שחרב עליו עולמו, שרישיון הנהיגה שלו עלול להילקח ממנו, שפרנסתו בסכנה. במקרים רבים כבר נפסל הרישיון פסילה מִנהלית בו במקום. הלקוח מתאר לי את המקרה בפרטי פרטים, אבל בין האמת שלו לבין המציאות שמתאר השוטר שנכח במקום ישנו פער כל כך גדול עד שאפשר לחשוב שמדובר בשני אירועים שונים.
כשהפער הזה מגיע לבית המשפט, השוטרים מגיעים עם עדויות כתובות, ואילו הנאשם מגיע ברוב המקרים בידיים ריקות, ללא תיעוד וללא עדים. במצב כזה, הסיכויים שלו להוכיח את חפותו במשפט כמעט אפסיים. נתקלתי במקרים רבים של לקוחות שטענו שהשוטר סילף את עדותו, תיאם עדויות, חתם על מסמכים שלא ערך, כתב דברים שלא היו ולא נבראו או התנהג כלפיהם בתוקפנות שבחלק מהמקרים הסתיימה אפילו באלימות של ממש. לכל המקרים הללו יש מכנה משותף — הם לא תועדו, ולכן כמעט בלתי אפשרי להוכיח אותם. שהרי למי יאמינו, לכם, הנאשמים, או לשוטר שלכאורה הוא אובייקטיבי?
המדריך לדיני התעבורה הוא תולדה של צורך שזעק לנגד עיני, כעורך דין המתמחה בדיני תעבורה, לאחר שנחשפתי למאות תיקים בכל שנה בבתי המשפט לתעבורה בכל רחבי הארץ. זהו הצורך של ציבור הנהגים הנורמטיביים, שהם מרבית הנאשמים במשפטי התעבורה, אשר לרובם ככולם זוהי הפעם הראשונה בין כותלי בית המשפט. הם מרגישים חסרי אונים מול מערכת משומנת שדוברת שפה "זרה", שפת משפט התעבורה הישראלי.
החוט המקשר בין רוב הנהגים שנקלעו שלא בטובתם למצב שבו הם נדרשים לעמוד לדין בגין עברת תעבורה, הוא העובדה שאינם יודעים מה לעשות, או שאינם מודעים לעונש הצפוי להם, כך שלעתים הם מקילים ראש בחומרת המצב עד ליום שבו רישיון הנהיגה שלהם נשלל.
לעתים קרובות מדי מתגלגל העניין מאישום בעברה קטנה יחסית למאסר בפועל, כל זאת בשעה שפעולת מניעה פשוטה יכולה היתה לסיים את הפרשה ללא קנס ובלי לאבד את הרישיון, שלא לדבר על עונשים חמורים יותר.
ההנחה המשפטית הבסיסית היא שכל אדם הוא חף מפשע עד שתוכח אשמתו. אולם על סמך ניסיוני כעורך דין, במציאות כל נאשם הוא אשם — אלא אם הוא מצליח להוכיח אחרת. אין פלא שיש יותר מ־ 95 אחוזי הרשעה בעברות תעבורה. לתחושתי, הלכה למעשה נעלמה חזקת החפות, כך שבמקום שהמדינה היא שתצטרך להוכיח את האשמה וכל עוד לא עשתה כן נאשם הוא חף מפשע, במקרים רבים קורה ההפך. זוהי עמדה קיצונית, אך אני עומד מאחוריה, וזו גם אחת הסיבות העיקריות לכתיבת הספר.
לתחושה הפנימית הזאת נוסף מצב משפטי שבו עברות תעבורה מסווגות כחלק מהמשפט הפלילי כעברות "אחריות קפידה", כך שהרבה נהגים מורשעים בעברות שכלל לא חשבו שביצעו. המשמעות של "אחריות קפידה", שעוד ארחיב עליה בהמשך הספר, היא שאתם לא צריכים להתכוון לבצע עברה — אתם יכולים לבצע עברה גם בלי שידעתם. למשל, אם נשרף לכם הפנס במהלך נסיעה, גם אם לא ידעתם זו אשמתכם.
במצב משפטי שכזה ובשל אותם אלפי מקרים שבהם נתקלתי וזעקו לעזרה מקצועית, החלטתי לעשות מעשה ולפרסם מדריך שינחה אתכם הנהגים, וישמש מורה נבוכים להליכי התעבורה, תוך הקניית כלים מעשיים שידריכו אתכם כיצד לנהוג במקרים שבהם רישיון הנהיגה שלכם נמצא בסכנה. ההסברים והעצות יינתנו בשפה פשוטה, שתאפשר לכם להתמודד עם ההליך במערכת המשטרתית (התביעה והשוטרים בשטח), במשרד הרישוי (בשל צבירת נקודות, פסילה בידי המכון הרפואי) ובבית המשפט.
נוסף על כך, הספר מלמד כיצד להתמודד עם אותן עברות קנס "זניחות" בהיקף של כמה מאות שקלים. במרבית המקרים הנהג חש שנעשה לו עוול בעצם מתן הדו"ח ואינו יודע כיצד להיחלץ מהקנס (אשר גורר בעקבותיו רישום נקודות), אך משיקולי עלות־תועלת לא משתלם לו לפנות לעורך דין. הספר ידריך אתכם כיצד לפעול באופן עצמאי לביטול הקנס, וילווה אתכם בכל שלב, תוך מתן מידע חיוני אשר יחסוך לכם כסף וזמן בהתמודדות מול הביורוקרטיה המשטרתית והמשפטית.
בעניין זה חשוב לזכור שגם עברות קנס עשויות בסופו של דבר להוביל לאובדן הרישיון בגלל צבירת נקודות. תכנון נכון של "הנקודות", בדומה לתכנון מס, יחסוך מכם כסף, פסילה ארוכה של שלושה עד תשעה חודשים ועוגמת נפש מיותרת.
העיקרון הבסיסי שהנחה אותי בהכנת המדריך היה כתיבה בשפה לא־משפטית, פשוטה ומובנת לכול, כך שכל נהג יוכל להבין בבהירות ובפשטות כיצד עליו לנהוג בכל שאלה בדיני תעבורה, מהן זכויותיו וחובותיו, ובפני מה הוא ניצב.
המדריך משלב סיפורים של מקרים שהתרחשו באמת, ושל תרחישים שניתן היה למנוע אותם, קרוב לוודאי, בעזרת הבנה ומודעות. ישנם גם מקרים רבים שמסתיימים בכתב אישום ואפילו במאסר בפועל. אם כבר החל הליך שכזה נגדכם, המדריך יקנה לכם כלים להתמודד עם המצב ולצאת בנזק מינימלי, ובתוך כך יכוון אתכם לדעת באילו מקרים נדרשת עזרתו של עורך דין.
נהיגה זהירה ובטוחה תוך הקפדה על כללי התעבורה היא המניעה הטובה ביותר. אולם למרבה הצער, הקפדה על כללי התעבורה ונהיגה זהירה לא תמיד ימנעו מכם את המפגש הלא נעים עם שוטר תנועה שסבור שביצעתם עברה, או את ההיקלעות לתאונת דרכים, חלילה. מטבע הדברים, אי אפשר להקיף בספר אחד את כלל המצבים האפשריים או את כל העברות.
נוסף על כך, תחום דיני התעבורה הוא דינמי, וחדשות לבקרים אנו מתבשרים על התפתחויות משפטיות ועל שינויים בחקיקה. אם יש לכם שאלות הקשורות למקרה אישי שלכם או שנחוצה לכם הבהרה, אני מעמיד לרשותכם אתר אינטרנט שיאפשר לכם לשאול שאלות בתחום דיני התעבורה.
אני וצוות משרדי נעמוד לרשותכם בהקדם האפשרי באתר: www.tabura.co.il , 
או בדואר אלקטרוני בכתובת .eran@tabura.co.il
בברכת דרך צלחה ובטוחה,
עו"ד ערן בן־עמי
בנתיב הבטוח עו"ד ערן בן עמי
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[
אודות] [מדיניות פרטיות] [תנאי שימוש] [עזרה]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 [Top]  [Add to Favorites]  [Site Map]  


שירות לקוחות 03-7920100 דואל: info@dortome.com
מרכז לוגיסטי: אזה"ת כפר קאסם אצל ליאור שרף שיווק והפצה בע"מ
כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 12964 הרצליה 4673327

 
לייבסיטי - בניית אתרים