דורטומה - ספרים מומלצים, עכשיו במבצע! - לוותר או להסתער / סת' גודין פרק ראשון

 
לגרום לדברים לקרות דיויד אלן
הקוסם מארץ עוץ ל פרנק באום שמעוני
 

הסוד רונדה בירן
 

איך לא למות דר מייקל גרגר
 
הקליקו לפרטים הקליקו לפרטים הקליקו לפרטים הקליקו לפרטים  
       
         
דף הבית >> פרקים ראשונים >> לוותר או להסתער / סת' גודין פרק ראשון
 

לוותר או להסתערסת' גודין 
הספר שילמד אתכם מתי להרים ידיים ומתי לקפוץ למיםמעמד "הכי טוב בעולם" אינו זוכה להערכה הראויה לו.
מתחשק לי לוותר
כמעט כל יום, למען האמת. לא כל היום, כמובן אבל ברגעים מסוימים בהחלט מתחשק לי.
אני מוכן להמר שגם לכם יש רגעים כאלה. אם אתם טיפוסים הישגיים ומוּכווני מטרה שמצאו את עצמם קוראים ספר מעין זה, אתם ודאי רגילים להיתקל במכשולים. מכשולים בעבודה, מכשולים בחייכם האישיים, ואפילו מכשולים הקשורים בכושר גופני או בניצחונות במשחקי לוח.
איך אנחנו מתמודדים עם רוב המכשולים הללו? על ידי התמדה. לפעמים אנו מתייאשים ומחפשים השראה בכתבים שונים, מוצאים משפט כמו זה שכתב וינס לומברדי: "ותרנים אף פעם לא מצליחים, ומצליחנים אף פעם לא מוותרים". זוהי עצה ממש גרועה. מצליחנים מוותרים כל הזמן. הם פשוט מוותרים על הדבר הנכון, ובזמן הנכון.
רוב האנשים מוותרים. הם פשוט לא מוותרים בדרך מוצלחת. למעשה, מרבית המקצוענים ורוב השווקים עושים את הרווח שלהם מוותרנים — החברה מניחה שאתם מתכוונים לוותר. למעשה, יש עסקים וארגונים שממש סומכים עליכם שתוותרו.
אם תִלמדו על המערכות שהוקמו כדי לדרבן אנשים לוותר, הדבר ישפר את סיכוייכם לנצח אותן. זיהוי המהמורה המכשילה את רוב האנשים (אני קורא לה ה"בור") הוא בבחינת צעד נוסף לקראת צליחת המהמורה בשלום.
המיעוט הזעיר שמסוגל לדחוף אך מעט יותר משאר האנשים — הוא זה המשלשל לכיסו את הכסף הגדול. המיעוט הזעיר שיש לו אומץ לוותר מוקדם ולהתמקד מחדש בדבר מה חדש — גם הוא משלשל לכיסו את הכסף הגדול. בשני המקרים, הרעיון הוא להיות הכי טוב בָּעולם. הרעיון הוא לצלוח את הקטעים הקשים ולהגיע אל העבר השני.
ותרו על הדברים הלא נכונים.
התרכזו בדברים הנכונים.
אזרו אומץ לעשות אחד מן השניים.
הכי טוב בעולם 
להַנה סמית' יש מזל גדול. היא מתמחה בבית המשפט העליון. היא הכי טובה בעולם.
למעלה מארבעים ושניים אלף איש סיימו בשנה שעברה בהצלחה תואר במשפטים בארצות הברית. שלושים ושבעה מהם התקבלו להתמחוּת בבית המשפט העליון.
אחרי שהשלושים ושבעה הללו יסיימו את שנת ההתמחות שלהם בבית המשפט העליון, מובטחת להם בחוץ עבודה. משרדי עורכי הדין המובילים נוהגים לשלם מענק של 200,000 דולר ואף יותר לכל מתמחה שהם מצליחים לגייס. המתמחים האלה הופכים עם הזמן לשותפים במשרדי עורכי הדין, לשופטים ולסנאטורים.
יש שני דברים שכדאי לציין. הראשון הוא שלהַנה סמית' דווקא אין בכלל מזל גדול. היא חכמה וממוקדת וחרוצה להפליא.
והדבר השני? הדבר השני הוא שכל אחד מארבעים ושניים אלף האנשים שסיימו בהצלחה את לימודי המשפטים בשנה שעברה היה יכול לתפוס את מקומה של הַנה. אבל הם לא תפסו אותו. לא מפני שלא היו חכמים מספיק, ולא משום שנולדו למשפחה הלא–הנכונה. מה פתאום. לרובם לא היה סיכוי לתפוס את מקומה פשוט מפני שבשלב כלשהו הם ויתרו. אני לא מתכוון לכך שהם ויתרו ונשרו מהתיכון או מהמכללה או מבית הספר למשפטים. הם ויתרו על השאיפה להיות הכי טובים בעולם מפני שהמחיר נראה להם גבוה מדי.
הספר הזה הוא קצר מאוד אבל על נושא חשוב מאוד: ויתורים. תאמינו או לא, ויתורים הם לפעמים אסטרטגיה מצוינת; אסטרטגיה נכונה לניהול חייכם והקריירות שלכם. אבל לפעמים לא כדאי לוותר. מתברר שיש דרך פשוטה למדי להבחין בין שתי האפשרויות.
הַנה היא לא רק חכמה וממוקדת וחרוצה להפליא — היא גם ותרנית. כדי להגיע להישגים שאליהם היא הגיעה, היא ויתרה על האפשרות לחתור להישגים אחרים. מדובר באינספור הישגים אחרים. לאמיתו של דבר, אי אפשר להספיק לעשות הכול — במיוחד אם אתם מתכוונים להיות הכי טובים בעולם. אך עוד לפני שנתחיל לדון בוויתורים, עלי לשכנע אתכם מדוע חשוב כל כך להיות הכי טובים בעולם.
הערך המפתיע של להיות הכי טובים בעולם 
החברה שלנו סוגדת לכוכבי–על. אנחנו מתגמלים ביד רחבה את המוצר, השיר, הארגון או את העובד שמגיע למקום הראשון. התגמולים הינם בלתי שוויוניים עד כדי כך, שבמערכת תגמול אופיינית יהא התגמול שמקבל מי שמגיע למקום הראשון גדול פי עשרה מזה שמקבל מי שמגיע למקום העשירי — וגדול פי מאה מתגמולו של מי שמגיע למקום המאה.
על פי נתוני אגודת הגלידה הבינלאומית, להלן רשימת עשרת הטעמים המובילים בגלידה:
וניל
שוקולד
חמאת פקאן (Butter Pecan)
תות
נפוליטני
פירורי שוקולד
וניל צרפתי
עוגיות ושמנת (cookies 'n' cream)
פאדג' ריפל (Fudge Ripple)
פְּראלינים
אסלח לכם אם הנחתם, כפי שנהוג להניח לגבי רוב הרשימות, שהטעמים הפופולריים ביותר הם רק מעט יותר פופולריים משאר הטעמים
ההתפלגות נראית דווקא כך:
 
לוותר או להסתער סת' גודין
כך זה נראה תמיד (טוב, כמעט תמיד). כך זה על פי חוק זיפְּף (Zipf) , והוא תקֵף גם לקורות חיים ולתהליכי קבלה לאוניברסיטה ולרבי מכר ולכל דבר אחר בעולם. המצליחנים מצליחים בגדול מפני שהשווקים אוהבים את המצליחנים.
הנה דוגמה נוספת; להלן נתוני מכירות הכרטיסים בשבוע רע במיוחד בבתי הקולנוע, בחודש אוגוסט 2006 .
הבלתי מנוצח (Invincible)
לילות טלדגה: הבלדה על ריקי בובי
(Talladega Nights: The Ballad Of Ricky Bobby)
מיס סאנשיין הקטנה (Little Miss Sunshine)
פסטיבל הבירה (Beerfest)
מגדלי התאומים (World Trade Center)
שיגעון של קולג' (Accepted)
נחשים על המטוס (Snakes on a Plane)
סטפ אפ (Step Up)
בקצב פראי (Idlewild)
בלגן בחווה (Barnyard)
קשה להצטער על הסרט המחריד פסטיבל הבירה. הרי הוא בכל זאת הגיע למקום הרביעי. אבל הביטו רגע בטבלת ההכנסות בפועל:

לוותר או להסתער סת' גודין ספר
אם קראתם את ספרו של כריס אנדרסון, הזנב הארוך, לא גיליתי לכם את אמריקה. אבל לא הזנב הארוך מעניין אותי כרגע — אני רוצה להראות לכם את הראש הקצר. הראש הקצר, הגדול והרווחי. זהו נתח השוק העסיסי ביותר, והוא נופל בחלקם של האנשים שנמצאים בראש הרשימה.
למה חשוב להיות מספר אחת 
לאנשים יש מעט זמן ונכונוּת לקחת סיכונים רבים. אם יאבחנו אצלכם סרטן בטבור, לא תבזבזו זמן בביקורים אצל המון רופאים. תלכו ישר למרפאה "הכי הכי", לרופא שנחשב הטוב ביותר. למה לעשות שטויות אם יש לכם רק הזדמנות אחת?
נניח שהגעתם לעיר שעדיין לא הייתם בה. האם אתם מאלה שרוצים לבקר בסתם מסעדה אופיינית לעיר, או שאתם מבררים במלון מהי המסעדה הטובה ביותר?
כשאתם מחפשים מישהו לצוות שלכם, האם אתם מבקשים ממחלקת כוח אדם לשלוח לכם קורות חיים של אנשים ממוצעים, או שאתם מבקשים שימיינו ויסננו למענכם את קורות החיים רק של האנשים הכי טובים מבין כל המועמדים העומדים בדרישות?
אם זמננו מוגבל או אם יש לנו רק הזדמנות אחת לחוות משהו, אנחנו מצמצמים את המבחר בכוונה ובוחרים רק את הטוב שבטוב.
אינכם היחידים שמחפשים את האפשרות הטובה ביותר. כולם עושים זאת. כתוצאה מכך, האנשים שנמצאים במקום הראשון מקבלים תגמול עצום. הסקלה אינה ליניארית. כלומר, אינני מתכוון לומר שתקבלו מעט יותר לאחרי שתיתנו מעט יותר. הקו הוא עקומה, עקומה חדה ביותר.
למה חשוב להיות מספר אחת 
לאנשים יש מעט זמן ונכונוּת לקחת סיכונים רבים. אם יאבחנו אצלכם סרטן בטבור, לא תבזבזו זמן בביקורים אצל המון רופאים. תלכו ישר למרפאה "הכי הכי", לרופא שנחשב הטוב ביותר. למה לעשות שטויות אם יש לכם רק הזדמנות אחת?
נניח שהגעתם לעיר שעדיין לא הייתם בה. האם אתם מאלה שרוצים לבקר בסתם מסעדה אופיינית לעיר, או שאתם מבררים במלון מהי המסעדה הטובה ביותר?
כשאתם מחפשים מישהו לצוות שלכם, האם אתם מבקשים ממחלקת כוח אדם לשלוח לכם קורות חיים של אנשים ממוצעים, או שאתם מבקשים שימיינו ויסננו למענכם את קורות החיים רק של האנשים הכי טובים מבין כל המועמדים העומדים בדרישות?
אם זמננו מוגבל או אם יש לנו רק הזדמנות אחת לחוות משהו, אנחנו מצמצמים את המבחר בכוונה ובוחרים רק את הטוב שבטוב.
אינכם היחידים שמחפשים את האפשרות הטובה ביותר. כולם עושים זאת. כתוצאה מכך, האנשים שנמצאים במקום הראשון מקבלים תגמול עצום. הסקלה אינה ליניארית. כלומר, אינני מתכוון לומר שתקבלו מעט יותר לאחרי שתיתנו מעט יותר. הקו הוא עקומה, עקומה חדה ביותר.
למה (באמת) חשוב להיות מספר אחת 
יש עוד סיבה אחת, פחות ברורה, לכך שמספר אחת זוכה בתגמולים עצומים. חשוב להיות בָּראש מפני שבראש יש מקום לאנשים ספורים בלבד. נדירוּת מקנה חשיבות לַמקום בראש הפירמידה . יש מאות סוגים של מים מינרליים, ורובם זהים. לכן איננו משקיעים זמן ברכישת מים מינרליים. אבל שמפניה היא כבר סיפור אחר. דום פריניון היא השמפניה מספר אחת, ולכן אנחנו מוכנים לשלם בעבורה יותר.
איך נוצרת נדירות? היא נוצרת ממכשולים שמערימים השווקים והחברה האנושית. היא נוצרת מפני שמרבית המתחרים מוותרים הרבה קודם שהצליחו ליצור דבר מה שזוכה להגיע לראש. כך זה אמור להיות. רק כך המערכת יכולה לתפקד.
הכי טוב בעולם
כל מי שיקבל אתכם לעבודה, יקנה מכם מוצר, ימליץ עליכם, יצביע למענכם, או יעשה כל דבר אחר שתרצו שיעשה, ישאל את עצמו אם אתם הבחירה הכי טובה.
הכי טוב, כלומר: הכי טוב בשבילו, כרגע, בהסתמך על מה שהוא מאמין בו ועל מה שהוא יודע. ו–בעולם, פירושו הדבר: עולמו, העולם שיש לו גישה אליו.
לכן כשאני מחפש עורך ספרותי, אני רוצה למצוא את העורך הכי טוב בשפה שלי, שיש לו זמן פנוי לעבוד איתי, שימצא דרך לעבוד איתי במחיר שאני יכול להרשות לעצמי. מבחינתי, הוא העורך הכי טוב בעולם. אם יהיה לי בֶּקע )הרניה(, אני רוצה שתטפל בי הרופאה הכי טובה. והיא הכי טובה מפני שחברי ועמיתי המליצו עליה, ומשום שהיא מתאימה לדימוי שיש לי לגבי מהי רופאה מעולה. לא זו בלבד אלא שחייבת להיות לה מרפאה בעיר שאני מתגורר בה, ותור פנוי כדי שתוכל לקבל אותי. עולם הוא אפוא מונח גמיש למדי.
שוק ההמונים (Mass market) הולך וגוֹוע. אין עוד שיר אחד שהוא הכי טוב או סוג קפה אחד שהוא הכי טוב. יש מיליון מיקרו–שווקים, אבל בכל אחד ואחד מהשווקים הללו יש הכי טוב. אם המיקרו–שוק שלכם הוא "חנויות למזון אורגני בטולסה", אז זה העולם שלכם. ועליכם להיות הכי טובים בעולם הזה.
הכי טוב הוא מונח סובייקטיבי. אני )הצרכן( מחליט, ולא אתם. עולם הוא הגדרה אנוכית. אני מגדיר אותו, ולא אתם. אני מגדיר לעצמי עולם בהתאם לְמה שנוח לי או בהתאם להעדפותי. אם תהיו הכי טובים בעולמי, אני אהפוך תכף ומיד לצרכן נאמן, ועוד אהיה מוכן לשלם לכם יותר מאשר למתחרים.
העולם הולך וגדֵל מפני שכיום, בניגוד לעבר, כשאני רוצה לחפש משהו )או מישהו(, אני יכול לחפש היכן שאני רוצה. כלומר, המבחר כל כך גדול עד שאני יכול להגדיר את עולמי כָּעולם שמכיל בדיוק את הדברים שאני מתעניין בהם — ואני יכול גם למצוא אותם בכל רחבי כדור הארץ.
בה בעת, העולם הולך וקטֵן מפני שהקטגוריות הולכות ונעשות מתמחות יותר. כיום אני יכול למצוא את הלחמניות נטולות הגלוטן הכי טובות, להזמינן ולקבל אותן בבוקר המחרת. אני יכול למצוא את תוכנת ניהול הסיכונים הכי טובה בענף שלי, בן רגע, באינטרנט. אני יכול לחפש אתרי נופש שאינם מחייבים לבוש, ואני יכול למצוא את האתר הכי טוב בכל צפון אמריקה תוך שש לחיצות על העכבר. כתוצאה מכך, חשוב כיום יותר מאי פעם להיות הכי טוב בעולם. אבל היום גם קל יותר מתמיד להיות הכי טוב בעולם — אם אתם בוחרים בדבר הנכון והולכים איתו עד הסוף. יש יותר מקומות ראשונים שאפשר לכבוש, אבל גם יותר דברים מוטלים על הכף.
אנדי וורהול היה הכי טוב בעולם. כמוהו גם המסעדה התאילנדית סריפראפהי ברובע קווינס. כמוה העורכת שלי. כמוה גם אתם, אם זה מה שאתם רוצים להיות. אם עדיין לא השתכנעתם להיות הכי טובים בעולם, פירוש הדבר שאתם כנראה לא צריכים לקרוא את שאר הספר. אבל אם השתכנעתם להיות הכי טובים בעולם, רק שבַּדרך לשם התאכזבתם מאוד — אני ממליץ לכם להתחיל לקרוא קצת על ויתורים.
בעיית האינסוף 
יש בעיה עם האינסוף — הוא פשוט גדול מדי.
הדבר נכון לכל שוק כמעט, כי בכל שוק כמעט מספר האפשרויות מתקרב לאינסוף. אנשים נבהלים מאינסוף. לפעמים הם אינם קונים דבר. לפעמים הם קונים את הדבר הזול ביותר בקטגוריה שהם חיפשו. אם יש אינסוף אפשרויות, רבים בוחרים את המותג או המוצר המוביל. מספר העותקים שמוכרים רבי מכר הוא בכל זאת גדול ממספר העותקים שמוכרים ספרים ותיקים שנמכרים לאורך זמן. מספר הכניסות לאתרי אינטרנט שמקבלים סיקור באתר Digg הינו בכל זאת גדול ממספר הכניסות לאתרי אינטרנט רגילים. חברות ביטוח גדולות מצליחות למשוך לקוחות רק מפני שהן גדולות.
מספר מחפשי העבודה שואף לאינסוף. כמוהו מספר החברות לשירותים מקצועיים, מספר עורכי הדין, מספר חנויות היופי, מספר הברים ומספר מותגי הסבון. מוטב להיות הכי טוב בעולם. [...}
[המשך . . . .] 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[
אודות] [מדיניות פרטיות] [תנאי שימוש] [עזרה]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 [Top]  [Add to Favorites]  [Site Map]  


שירות לקוחות 03-7920100 דואל: info@dortome.com
מרכז לוגיסטי: אזה"ת כפר קאסם אצל ליאור שרף שיווק והפצה בע"מ
כתובת למשלוח דואר: ת.ד. 12964 הרצליה 4673327

 
לייבסיטי - בניית אתרים